Eestirootslaste Kultuuriomavalitsus on andnud Eestirootslaste Kultuurikandja tiitlit koos medaliga välja aastast 2015.
Tiitel koos medaliga võidakse määrata rannarootsi kultuuritraditsioone tutvustavale isikule, isikute grupile või juriidilisele isikule erinevates kategooriates (kunst, muusika, käsitöö jne.) või rannarootsi kultuuripärandit silmapaistvalt säilitanud ja arendanud isiku(te)le mitmes valdkonnas.
Eestirootslaste Kultuurikandjad on:
2015 Ivar Rüütli ja Endel Enggrön
2016 Tema majesteet kuningas Carl XVI Gustaf, Toomas Lilienberg ja Göte Brunberg
2017 Einar Valfrid Mihlberg ja Gunborg Margareta Magnér Hammerman
2018 Maria Gilbert ja Silvi - Astrid Mickelin
2019 Oskar Friberg, Margit-Karin Rosen Norlin ja Arnold Hjalmar Lindgren
2020 Hjalmar Enggrön ja Osmussaare Külaselts
2021 Juta Holst ja Mattias Reinholdson
2022 Göran Hoppe ja suguvõsa uurimise grupp Våra Anor
Täname!
1. Käesolev tunnsutusstatuut reguleerib Eestirootslaste Kultuuriomavalitsuse Sihtasutuse tunnustuse "Eestirootslaste Kultuurikandja" (nominendid Hans Pöhli medalile) välja andmist.
2. Tiitel koos medaliga võidakse määrata rannarootsi kultuuritraditsioone tutvustavale isikule, isikute grupile või juriidilisele isikule erinevates kategooriates (kunst, muusika, käsitöö jne.) või rannarootsi kultuuripärandit silmapaistvalt säilitanud ja arendanud isiku(te)le mitmes valdkonnas.
3. Tiitli määrab komisjon, mille koosseisu kuuluvad Eestirootslaste Kultuuriomavalitsuse Sihtasutuse nõukogu ja Eestirootslaste Kultuuriomavalitsuse juhatus.
4. Tiitlit antakse välja iga-aastaselt. Komisjon võib otsustada välja anda 1-3 aunimetust. Juhtudel, kui tiitli vääriline kandidaat või kandidaadid puuduvad, võib komisjon otsustada aunimetust mitte välja kuulutada. Tavakorras tehakse otsus kahe kandidaadi osas ja eelistades lõppvalikut, kus kaks kandidaati on erinevatest vanuserühmadest ning üks Eestist ja teine Rootsist või mujalt välismaalt (arvestades eestirootslaste kogukonna paiknemist nii Eestis kui ka Rootsis).
5. Kandidaati või kandidaate võib esitada igaüks olenemata tema kuuluvusest rahvusnimekirja või mõnel muul alusel, kuid komisjon palub järgida käesoleva statuudi reegleid.
6. Komisjon kuulutab tiitli saaja(d) välja ühel eestirootslaste suveüritusel. Traditsiooniliselt on selleks Rootsi Päev või Eestirootslaste Laulu- ja Tantsupidu.