Ajaloolistel rannarootsi asualadel on toimunud suhtumise muutumine kodukoha ajaloosse sh rannarootsi pärandisse ja see on muutnud ka noorte ja laste suhtumist enda koduloosse.

Rootsi keele õpetaja Eva-Tiina Põlluste eestvedamisel käivitus aastal 2019 rootsi keele veebipõhine õpe ja rootsi keelt asusid õppima täiskasvanute kõrval ka lapsed. Ruhnu ja Vormsi koolilapsed koostöös koolidega on olnud usinad õppurid. 2022 juunis toimus suvine kolmepäevane keelelaager Vormsi ja Noarootsi põhikooli õpilastele. Loodetatavasti saab see 2025.aastal uuesti toimuma. Omapoolset tuge pakub sellele Eesti Saarte Kogu poolt korraldatavad saarte laste pärimuspäevad, mis sai uue hoo Liina Miksi eestvedamisel 2023 ja toimub tänavu uuesti.

Suvise talharpalaagri töötubadesse on kaasatud ka noored ja lapsed ning on rõõm tõdeda, et talharpa ehk hiiu kandle mängimine on muutunud Vormsi noorte jaoks huvitavaks ning sellele on hoog andnud nii Puuluubi esinemine Eurovisioonil kui ka Eestirootslaste laulu- ja tantsupidu ning ülesastumised folgipidudel ning loomulikult sellele põhja ladumine toimub ikkagi igasuvistes pillilaagrites.

Rannarootsi Muuseum koostöös Noarootsi Kooliga on ikka selleks, et kõige mängulise kõrval tutvustada lastele kodukandi kultuuri, seadnud endale  koostööks kooliga pikaajalised plaanid. 

Täname kõiki eestvedajaid, kes saartel on võtnud enda vedada laste huviringe, tutvustavad seda integreerituna õppekavadesse, korraldavad teemalaagreid või kõige loomulikumal viisil annavad eeskuju neile ise rõõmu tundes enda koduloo rikkalikust pärandist!