Eestirootslaste Kultuuriomavalitsus

Estlandssvenskarnas Kulturförvaltning


Aktuaalne

Päevakohased teated ja uudised

 

 

Alliklepa infotahvel

30. märts 2021 08:35 Prindi E-post
20210328 112650 resized20210328 112723 resized

Alliklepa ujumiskoha juures on nüüdsest infotahvel, mis räägib rannarootslaste asustusest Alliklepas. Teksti koostas Elna Siimberg. Infotahvlid Lääne-Harju valla, Vihterpalu ja Nõva piirkonna ning Alliklepa küla ajaloost asetsevad kompaktselt kõrvuti. 

Strateegiakohtumine Hiiumaal

10. veebruar 2021 15:27 Prindi E-post

Eestirootslaste Kultuuriomavalitsuse strateegia kokkupanekul viis tee meid Hiiumaa rootslaste kutsel Kärdlasse 4.veebruaril. Kohtumine toimus Hiiumaa Muuseumis, kus kohale tulnud Reigi pastoraadi eestvedajatele ja Emmaste Põhikooli rootsi keele õpetajale lisaks võõrustas meid muuseumipere, kes on muuhulgas talletanud hiiurootslaste pärandit. Arutelu viis läbi Creativity Lab OÜ.

Sellel aastal möödub 240 aastat Hiiumaa rootslaste väljarändest Lõuna-Ukrainasse. Katariina II ukaasiga 20.augustil 1781 alustas üle tuhande hiiurootslase pikka teekonda. Samal päeval pidas Reigi kirikuõpetaja Carl Forsmann Ristimäel kaasmaalastega ühispalve ja sinna püstitati rist. Paraku jõudsid sihtkohta vaid pooled neist. Nad asustasid küla, mille nimeks sai Gammalsvenskby (vanarootsiküla eesti.k).

Kultuuriomavalitsus ootab ettepanekuid Eestirootslaste Kultuurikandja tiitlile

2. veebruar 2021 14:52 Prindi E-post

Kuni 1.aprillini ootab Eestirootslaste Kultuuriomavalitsus ettepnanekuid Eestirootslaste Kultuurikandja tiitlile. Ettepaneku(d) võib saata meilitsi See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. või kirjalikult Eestirootslaste Kultuuriomavalitsus, Rüütli 9 Tallinn 10130. Lisainfot leiad meie kodulehelt https://eestirootslane.ee/et/eestirootslaste-kultuurikandja

Rootslased Pakri lahe ümbruses

17. detsember 2020 09:04 Prindi E-post
20201221 151439

Trükivärske raamat "Rootslased Pakri lahe ümbruses. Svenskarna kring Rågervik" (autor Juta Holst) on müügil Tallinna Rootsi-Mihkli kirikus (20 eur/tk), Aiboolandi Muuseumis Haapsalus ja Svenska Odlingens Vänneri/ SOV Stockholmi kontoris (220 sek/1st + porto 79 sek) või nende kodulehelt tellides.

Raamatus kirjeldatakse rannarootslaste elu Pakri saartel ja Pakri lahe ümbruses, Vihterpalu väikekülades ja Kurkses XIX-XXI sajandil, kasutades veel elavate külaelanike ning arhiividest ja muuseumitest kogutud materjale. Raamat on etnoloogiilise ja kultuuriajaloolise suunitlusega ning sisaldab lühiülevaadet külade, talude ja suguvõsade ajaloost, argielust, käsitööst ja rahvarõivastest.

Raamatu väljaandmist on toetanud Eesti Kultuurkapital, Eestirootslaste Kultuuriomavalitsus, Stiftelsen Konung Gustaf VI Adolfs fond för svensk kultur.